Koľko zákuskov potrebujem na svadbu ?

Robíte svadbu prvýkrát a netušíte aké množstvá zákuskov budete potrebovať ? V tomto príspevku sa Vám pokúsime poradiť, aby ste si aspoň čiastočne vedeli urobiť predstavu čo Vás čaká. Samozrejme univerzálny návod na optimálne množstvo neexistuje, ale na základe predchádzajúcich objednávok od našich zákazníkov sa Vám pokúsime načrtnúť ako by to mohlo vyzerať.

Na začiatok si môžme rozdeliť zákusky na tri hlavné kategórie:

1. zákusky do sály, ktoré sa budú konzumovať priamo na svadbe

2. zákusky do výslužiek, ktoré sa budú rozdávať hosťom

3. zákusky do práce, kolegom a ostatným, ktorí sa nezúčastnili na svadbe

 

1. Zákusky do sály:

Toto je kategória ktorá sa veľmi ťažko plánuje, pretože veľmi závisí od počtu hostí, ich vekového zloženia a ich chutí a preferencií. Rozhodujúce sú však 2 faktory ktoré by mali ohraničovať výber počtu zákuskov na jedného hosťa: nechceme aby bolo zákuskov na svadbe málo, a zároveň nechceme aby sa plytvalo jedlom. Naše odporúčanie je 3-5 ks na osobu. Môžme povedať že taký "stred" sú 4 ks zákuskov na osobu. Osobne sme boli na svadbe kedy toto množstvo bolo absolútne postačujúce a veľa zákuskov sa dokonca zvýšilo. Stalo sa nám však aj to, že nám zákazníci dali vedieť že im zákusky vyšli len tak tak alebo dokonca že im bolo málo a ich odporúčanie bolo až 7ks na osobu. Je to však veľmi individuálne, preto je dobré aspoň vo všeobecnosti vedieť či Vaša rodina a príbuzní sú "koláčoví", alebo budete skôr potrebovať viac jedla a alkoholu :) Ďalej môžete vziať do úvahy argument, že lepšie je objednať o niečo viac s tým, že rozdať zvyšné zákusky často nebýva problém. Ďalej je dôležité aj to, či plánujem mať na svadbe aj ďalšie sladkosti ako Cake bar, čokoládová fontána a pod. Napr. ak chcete skombinovať cake bar s klasickými zákuskami na stoloch, určite môžme uvažovať o spodnej hranici, t.j. 3ks na osobu. 

Príklad 1: svadba 100 hostí, bez cake baru, zákusky iba na stoloch:

- pri 100 hosťoch máme približne 10 stolov po 10 ľudí, určíme si počet na 5ks/osobu, t.j. 500ks spolu aby bola aj mierna rezerva

- priemerná gramáž zákusku je 30g, čiže sa bavíme o cca 150g sladkého na osobu čo je ako 1 väčší kus torty

- na každý stôl pripadá 50ks, keď berieme do úvahy, že na tácke máme 20ks zákuskov tak máme 1 tácku na začiatok, ďalšiu na výmenu a 10ks do rezervy ak by prvé dve nestačili.

- v prípade že sa spotrebuje 400ks zákuskov a ostane nám 100ks vieme vytvoriť 5 krabíc po 20ks zákuskov, ktoré vieme rozdať napr. personálu, známim ktorých sme nemohli pozvať alebo nemohli prísť alebo potešíme susedov a pod...

- ak sa minú takmer všetky zákusky tesne pred koncom svadby, tak je to výborná správa mali sme optimálne množstvo zákuskov.

 

Príklad 2: Svadba 100 hostí s cake barom o počte 80ks:

-Keďže máme cake bar kde budeme mať skoro 1ks na osobu (cake bar koláče majú väčšie gramáže čo znamená že môžeme sa teoreticky baviť o akoby 2ks na osobu) tak si zvolíme na stoly 3ks klasických zákuskov na osobu, t.j. 300ks. (30ks na stôl)

- čiže na stoloch bude 1 tácka s 20ks na začiatok, ktoré keď sa minú stále máme 10 ks na dopĺňanie ale ešte navyše máme cake bar, kde si niektorý hostia dajú iné koláče a tým pádom bude znížený dopyt po klasických. Preto volíme radšej menšie množstvo zákuskov na stoly, aby sme nemali veľké prebytky.

 

2. Zákusky do výslužiek:

 Výslužky pre hostí takmer určite patria ku každej svadbe, obsahujú zvyčajne buď krabicu so zákuskami, fľašu vína alebo alkoholu, handmade výrobok, magnetku alebo iný pamiatkový predmet a pod. Prípadne kombináciu viacerých vecí.

Čo sa týka zákuskových krabíc, tak hlavný parameter bude pre Vás veľkosť krabice resp. množstvo zákuskov vo výslužke. Najprv sa musíme rozhodnúť, či dostanú všetci hostia rovnakú výslužku, alebo či nastavím výslužky rôzne podľa veľkosti rodiny, blízkosti a pod. Najčastejšie si naši zákazníci zvolili výslužku s 15ks zákuskov, čo je podľa nás optimálna veľkosť. Ak chcete byť štedrejší môžete si vybrať aj 20ks, alebo až 30ks výslužky. Prípadne ak dávate výslužku do veľkej rodiny alebo nejakého spoločenstva môže byť jej veľkosť aj 50 - 100 ks. Najlepšie je, ak si spíšem presný zoznam komu dám akú veľkú výslužku podľa vlastných kritérií. Na rôzne množstvá zákuskov máme rôzne typy krabíc, aby sa nestalo, že výslužková krabica bude prázdna alebo naopak preplnená. 

Ďalej je potrebné rozhodnúť sa, či budem výslužky rozdávať ešte pred svadbou alebo v deň svadobnej hostiny pri odchode hostí - je to individuálna záležistosť a nedá sa povedať že by jedna z možností výrazne dominovala.

Príklad: svadba 100 hostí, z toho je 43 rodín a párov ktorým pôjde výslužka + fotograf + DJ

- rozhodol som sa že každému dám rovnakú 15ks výslužku, čiže budem potrebovať spolu 45 krabíc s 15ks zákukov, t.j. 675ks zákuskov.

- výslužky budem rozdávať priamo na svadbe, nechám si ich zabaliť a doviezť priamo do sály a keďže sú všetky rovnaké nepotrebujem riešiť kto dostane akú krabicu, idem zaradom. 

 

3. zákusky do práce, kolegom a ostatným, ktorí sa nezúčastnili na svadbe

Do tejto kategórie zaradíme zákusky, ktoré plánujeme rozdávať ostatným priamo aj nepriamo zúčastnením osobám. Najčastejšie ide o krabicu so zákuskami ktoré sa rozdávajú pri kostole (pretože nie každý kto príde na obrad je zároveň aj hosť na svadobnej hostine), obyčajne ide o 50ks. Ďalej je zvykom doniesť koláče po svadbe do práce kolegom v závislosti od kolektívu 30-100 ks (ženích aj nevesta). Ďalej môžme rozdať zákusky ešte farárovi a najbližším susedom ktorí neboli na svadbe, podobne ako výslužky, po 15-20 ks. 

 

Suma sumárum krátke zhrnutie:

- zákusky na stoly 3-5ks na osobu

- výslužky 15-50ks na rodinu/pár, zvyčajne to vychádza počet hostí / 2 (čize pri 100 hosťoch je priemer cca 50 výslužiek)

- ostatné zákusky - podľa potreby 30-100 ks / 1 subjekt 

 

Na záver by sme radi uviedli, že aj keď tieto tipy možno považovať za určitú šablónu pri rozhodovaní o množstve zákuskov na Vašej svadbe, rozhodne neplatí univerzálne rovnako pre všetky svadby a preto treba brať tento príspevok ako vodítko resp. pomôcku pri rozhodovaní :) Veríme že sme Vám aspoň čiastočne uľahčili Vaše rozhodovanie o množstve zákuskov, ktoré si plánujete objednať na Vašu svadbu :)